Set-top boxy jsou v dnešní době digitálního vysílání nutností, pro každého, kdo chce mít doma televizi bez digitálního tuneru. Set-top boxy je možné zakoupit už za několik stokorun. Není tedy nutné vyhazovat starou televizi a místo toho kupovat novou s digitálním tunerem. Set-top box je možné zapojit k jakékoli televizi.
V čem spočívá digitalizace televizního vysílání?
Analogový signál televizního vysílání pomalu skončil a nyní je na řadě vysílání pouze digitální.
Historie televizního vysílání
Poprvé bylo slovo televize použito už v roce 1900 a barevný televizní systém byl patentován už o pětadvacet let později. Už v roce 1843 skotský hodinář Alexander Bain sdělil světu, že takový přenos je možný v případě, že se podaří rozložit obraz na řádky a body, světelné body je třeba převést na elektrické impulzy a zpět a zároveň musí rozklad i skládání probíhat synchronizovaně.
K naplnění těchto principů došlo o mnoho let později. O rozklad se postaral Paul Gottlieb Nipkow se svým děravým rotujícím kotoučem v roce 1883.
První vysílání
K prvnímu televiznímu vysílání prostřednictvím telefonní linky mezi Londýnem a Glasgowem došlo již v roce 1927. O rok později (9. 2. 1928) byl televizní signál přenesen s pomocí rádiových vln z Londýna až do New Yorku. První mechanická televize byla představena poprvé v roce 1928 v USA a v roce 1929 ve Velké Británii a v Německu. V roce 1930 byl s televizním obrazem přenášen také zvuk.
Nejprve se vysílalo půl hodiny ráno od pondělí do pátku a půl hodiny v poledne v úterý a v pátek. Tyto přenosy BBC prováděla až do roku 1932, po krátké odstávce a modernizaci techniky pak vysílání pokračovalo až do roku 1935. V té době bylo na světě už dvě stě až tři sta televizních přijímačů. O rok později byl uskutečněn první televizní přenos z olympijských her, které se konaly v Berlíně.
Barbora Benešová, zdroj: vtm.zive.cz